Állami Egyházügyi Hivatal

Ellenőrzött, irányított és befolyásolt: 30 éve szűnt meg az Állami Egyházügyi Hivatal

Budapest – 30 évvel ezelőtt szűnt meg az Állami Egyházügyi Hivatal, amely az egyházak és papság felett állva sokrétű feladatkört látott el: nemcsak ellenőrizte a klerikusokat, hanem egy részüket fel is használta a pártállam céljainak elérésére. Soós Viktor Attilát, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagját kérdezte meg a Vasárnap.hu arról, hogy az intézmény pontosan milyen feladatkört látott el, és hogyan tette ezt.

Befejezetlen múlt? – Disputa a pártállam és az egyházak viszonyáról

Budapest – Az egyház és pártállam kapcsolata, az Állami Egyházügyi Hivatal (ÁEH) működése és a most is zajló egyházi tényfeltárás voltak az Asztali beszélgetések sorozat fő kérdései a Petőfi Irodalmi Múzeumban rendezett dispután, ahol Mirák Katalin történész, az evangélikus egyház tényfeltáró bizottságának tagja és Soós Viktor Attila történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB) tagja válaszoltak a kérdésekre, 2018. október 25-én.

Kulcs a házmesternél

Honukban otthontalanok címmel rendezett konferenciát az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára 2016 májusában, a budapesti kitelepítések megindulásának hatvanötödik évfordulóján. A tanácskozáson elhangzott előadásokból szerkesztett, nemrégiben megjelent tanulmánykötetben két dolgozat is foglalkozik a kitelepítések evangélikus egyházi vonatkozásaival. Mirák Katalin történésszel, egyházunk tényfeltáró bizottságának tagjával, az Evangélikus Országos Levéltár tudományos munkatársával, az egyik tanulmány szerzőjével beszélgettünk.

„Szeretnék mindent elrendezni” – Interjú id. dr. Harmati Bélával az ügynökkérdésről

Budapest – Dr. Harmati Béla nyugalmazott evangélikus püspök 2005-ben, a Tényfeltáró Bizottság megalakulásakor egyszer már elmondta saját érintettségét az ügynökkérdésben, de legutóbb az evangélikus sajtó Lehel Lászlóra és másokra vonatkozó híradásai arra késztették, hogy az evangelikus.hu számára nyilatkozzon.

Halálra szántak, mégis élünk! – Soós Viktor Attila előadása a Budavári Evangélikus Szabadegyetemen

Budapest – A keresztény egyházak az 1956-os forradalom és szabadságharc alatt azt tették, ami a dolguk: a fegyveres harc helyett az emberek lelkével törődtek, s arra törekedtek, hogy minél kevesebb erőszak árán érje el célját a felkelés. És mindezért utóbb az egyházaknak keményen kellett szenvedniük. Nagyjából így foglalható össze a Budavári Evangélikus Szabadegyetem legutóbbi, az egyházak ’56-os szerepvállalásáról szóló előadásának legfőbb üzenete.

Egyházüldözők – Beszélgetés Soós Viktor Attilával

Budapest – A Nemzeti Emlékezet Bizottság (NEB) Egyházüldözők címmel jelentette meg az Állami Egyházügyi Hivatal munkatársainak életútját. A közel 350 személyt bemutató gyűjteményről Soós Viktor Attila történésszel beszélgettünk.

Befejezetlen múlt – Beszélgetés Soós Viktor Attilával

Budapest – Hogyan épült fel az Állami Egyházügyi Hivatal? Mi volt a munkatársak feladata? Milyen kapcsolat volt a párt és az egyes felekezetek között? Miért beszélhetünk befejezetlen múlt időben a kommunista hatalom birtokosai és áldozatok feltárásáról? Többek között ezekről a kérdésekről beszélgettünk a Nemzeti Emlékezet Bizottság történészével, Soós Viktor Attilával.

Egyházüldözők

Budapest – A Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) honlapján közzétette azoknak a személyeknek az életpályáit, akik az Állami Egyházügyi Hivatal (ÁEH) munkatársaiként vagy államvédelmi elhárító tisztként, különböző funkcióban végrehajtották a pártállam egyházpolitikáját: ellenőrizték, felügyelték, nyomon követték, operatív eljárás alá vonták az egyházi személyeket a kommunizmus idején.
Feliratkozás RSS - Állami Egyházügyi Hivatal csatornájára