szocializmus

Helytállás vagy kompromisszum?

Budapest – 2018. október 15-én 17.30-kor tartják az Evangélikus Hittudományi Egyetem kápolnájában a Szekfű Gyula szabadegyetem következő kerekasztal-beszélgetését. A rendezvény címe: Helytállás vagy kompromisszum? Az evangélikus és református egyház stratégiái a szocializmusban. A rendezvény védnökei: Fabiny Tamás elnök-püspök és Prőhle Gergely országos felügyelő. Részleteket a mellékelt plakáton olvashatnak.

Kulcs a házmesternél

Honukban otthontalanok címmel rendezett konferenciát az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára 2016 májusában, a budapesti kitelepítések megindulásának hatvanötödik évfordulóján. A tanácskozáson elhangzott előadásokból szerkesztett, nemrégiben megjelent tanulmánykötetben két dolgozat is foglalkozik a kitelepítések evangélikus egyházi vonatkozásaival. Mirák Katalin történésszel, egyházunk tényfeltáró bizottságának tagjával, az Evangélikus Országos Levéltár tudományos munkatársával, az egyik tanulmány szerzőjével beszélgettünk.

A körülmények hatalma – Prőhle Gergely az ügynökkérdésről

Az Ökumenikus Segélyszervezet (MÖS) elnök-igazgatójának ügynökmúltjával kapcsolatos, a Magyar Nemzet hasábjain április végén megjelent írás és annak számos következménye viszonylag hosszú időn át foglalkoztatta az egyházon kívüli és belüli közvéleményt. Több fórumon alakult ki kisebb-nagyobb vita arról, hogy mit is tartsunk Lehel László reagálásáról, de főleg arról, hogy a történtek fényében miként gondolkodjunk egyházunk tényfeltáró tevékenységéről, annak komolyanvehetőségéről.

Halálra szántak, mégis élünk! – Soós Viktor Attila előadása a Budavári Evangélikus Szabadegyetemen

Budapest – A keresztény egyházak az 1956-os forradalom és szabadságharc alatt azt tették, ami a dolguk: a fegyveres harc helyett az emberek lelkével törődtek, s arra törekedtek, hogy minél kevesebb erőszak árán érje el célját a felkelés. És mindezért utóbb az egyházaknak keményen kellett szenvedniük. Nagyjából így foglalható össze a Budavári Evangélikus Szabadegyetem legutóbbi, az egyházak ’56-os szerepvállalásáról szóló előadásának legfőbb üzenete.

Egyházüldözők – Beszélgetés Soós Viktor Attilával

Budapest – A Nemzeti Emlékezet Bizottság (NEB) Egyházüldözők címmel jelentette meg az Állami Egyházügyi Hivatal munkatársainak életútját. A közel 350 személyt bemutató gyűjteményről Soós Viktor Attila történésszel beszélgettünk.

Befejezetlen múlt – Beszélgetés Soós Viktor Attilával

Budapest – Hogyan épült fel az Állami Egyházügyi Hivatal? Mi volt a munkatársak feladata? Milyen kapcsolat volt a párt és az egyes felekezetek között? Miért beszélhetünk befejezetlen múlt időben a kommunista hatalom birtokosai és áldozatok feltárásáról? Többek között ezekről a kérdésekről beszélgettünk a Nemzeti Emlékezet Bizottság történészével, Soós Viktor Attilával.

Az ismeretlen nyelv – Beszélgetés György Péterrel – VIDEÓ

Budapest – Milyen eszméktől átfűtött nyelvet használnak levelezésükben fiatal kommunista szerelmesek? Hogyan lesz megrendezett játékká a magyarországi zsidóság különféle irányzatainak 1950-es egyesülési vitája? Hogyan válik „performansszá” a Sántha Kálmán ideggyógyász professzor elleni per? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre keresi a választ György Péter legújabb kötete, melyről a szerzővel az Asztali beszélgetések sorozat keretében társalogtak.
Feliratkozás RSS - szocializmus csatornájára